Energia naturalna

Co to jest elektrownia wodna? Jak działa? Jakie są korzyści?

Energia wodna jest jednym z najbardziej powszechnych i opłacalnych źródeł energii odnawialnej. Działa ona poprzez wykorzystanie siły spadającej wody do generowania energii elektrycznej. Najpopularniejsze rodzaje elektrowni wodnych wykorzystują wodę do zasilania turbin. Turbiny te zazwyczaj wytwarzają ruch obrotowy, który jest następnie przekształcany w prąd stały. Elektrownie wodne nazywane są również elektrowniami przepływowymi lub projektami zbiorników zaporowych. Często posiadają one śluzę lub bramę na szczycie tamy, która może uwolnić wodę w czasie dużego zapotrzebowania.

Co to jest hydroenergia?

elektrownia wodna

Energia wodna jest generowana, gdy woda przepływa przez sztuczną zaporę, która zawiera elektrownię wodną. Ilość wytwarzanej energii zależy od ilości wody zgromadzonej w zbiorniku i wysokości tamy. Można o tym pomyśleć w następujący sposób: Zapora przechowuje wodę w zbiorniku, a generator tworzy energię elektryczną poprzez obracanie turbiny z przepływem wody.

Korzyści z elektrowni wodnych

  • Zrównoważona i czysta energia – Wytwarzanie energii elektrycznej ze źródła, które nie wytwarza gazów cieplarnianych zmniejsza zanieczyszczenie powietrza i przyczynia się do czystszego powietrza. Energia wodna jest również uważana za czyste źródło energii, ponieważ nie wytwarza dioksyn, jak to ma miejsce w przypadku spalania paliw kopalnych, takich jak węgiel. Niski koszt eksploatacji – elektrownie wodne są wysoce niezawodne i wydajne. Produkują energię elektryczną tylko przy wysokim współczynniku wydajności, co oznacza, że wytwarzają wysoki procent energii, którą zużywają.
  • Wysoka dostępność wody – magazynowanie w zbiorniku zapewnia ciągłe dostawy wody do turbiny. Nieprzewidywalne warunki pogodowe i klimatyczne wpływają na dostępność wody.

Zbiorniki na rzece i zapory wodne

Zapora może magazynować wodę w zbiorniku. Zapora tworzy zbiornik, który może przechowywać duże ilości wody i generować energię w okresach szczytowego zapotrzebowania, np. wieczorem, kiedy zużycie energii elektrycznej jest największe.

Możesz również polubić