Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Fotowoltaika opiera się na montażu paneli słonecznych, które zamieniają bezpośrednio energię słoneczną na prąd. W ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób zwraca uwagę na korzyści dla środowiska, które płyną z jej montażu. Panele są energooszędne i coraz powszechniej spotykane na dachach budynków. Niektórzy mogą uważać, że ich cena jest wysoka, lecz jest to inwestycja, która się zwróci. Co jeszcze trzeba wiedzieć o fotowoltaice?

Czym dokładnie jest fotowoltaika?

Fotowoltaika oznacza proces produkowania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Dzięki temu możliwe jest zasilanie sprzętów domowych i urządzeń przenośnych oraz ogrzewanie mieszkań i wody. Fotowoltaika należy do najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej i stanowi świetny sposób na zadbanie o przyszłość planety. Pozwala na dużą oszczędność, a także niezależność energetyczną.

fotowoltaika

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Półprzewodnik w panelach fotowoltaicznych może być zbudowany z różnego rodzaju materiałów. Panele z różną intensywnością przekształcają energię w czysty prąd. Działają one na poziomie ogniw – gdy fotony zderzą się z elektronami, przekazują im swoją energię. Na skutek tego ma się do czynienia z wybiciem elektronów z orbit atomowych. Zjawisko to prowadzi natomiast do wystąpienia różnicy potencjałów. Wykorzystuje ją konstrukcja ogniw, czego wynikiem jest powstanie napięcia na elektrodach wyjściowych. Energia powstała na skutek przekształcenia promieni słonecznych w prąd stały jest przekazywana do inwentora. Tam zamienia się w prąd zmienny wykorzystywany w domowych wtyczkach. Falownik, czyli inwentor, ma kontrolę nad pracą paneli, dzięki czemu może monitorować proces i dostosowywać parametry prądu. By możliwe było prawidłowe użytkowanie energii słonecznej, niezbędny jest jeszcze licznik dwukierunkowy.

Czy fotowoltaika to rozwiązanie przyjazne dla środowiska?

Idea fotowoltaiki jest zdecydowanie przyjazna środowisku naturalnemu. Panele stanowią źródło czystej energii odnawialnej, w związku z czym budynki są samowystarczalne. Fotowoltaika ma wpływ na zmniejszenie gazów cieplarnianych powstających na skutek spalania paliw kopalnych podczas procesu produkcji energii elektrycznej. Jest to więc rozwiązanie korzystne zarówno dla człowieka, jak i dla planety.